blue motion

Jakie elementy składają się na technologię Blue Motion?

Technologia Blue Motion to opracowany przez koncern Volkswagena zespół rozwiązań służących oszczędności i ochronie środowiska. Pod wspólną marką Blue Motion Technology znalazły się technologie zapewniające samochodom wysokie osiągi przy niewielkim zużyciu paliwa. Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne uzyskano między innymi poprzez redukcję pojemności silników, odzyskiwanie energii w czasie hamowania silnikiem czy zastosowanie systemu start-stop.

Samochody VW ze znaczkiem Blue Motion Technology charakteryzują się stosunkowo niewielką pojemnością skokową silników oraz niską emisją spalin przy jednoczesnym zachowaniu wysokich osiągów. Wdrażając innowacyjne rozwiązania, Koncern Volkswagena udowodnił, że moc i dynamika jednostek napędowych nie musi się zmniejszać wraz z ograniczeniem ich pojemności.

blue motion

Technologia Blue Motion jest stosowana zarówno w samochodach benzynowych, jak i pojazdach wyposażonych w jednostki wysokoprężne. Przykładem doskonałego wykorzystania nowoczesnych rozwiązań w dieslu jest VW Polo z wysokoprężną jednostką napędową o pojemności 1.6 cm3. Samochód pali średnio 3,7 litra oleju napędowego na 100 km, zachowując jednocześnie pełnię dynamiki i dając wyjątkową radość z jazdy. Jest przy tym w pełni bezpieczny i doskonale sprawdza się w różnych warunkach drogowych.

System start-stop

System start-stop, który jest jednym z elementów technologii Blue Motion, w Volkswagenach działa wyjątkowo sprawnie. Po zatrzymaniu samochodu na światłach przed skrzyżowaniem silnik gaśnie, a uruchamia się momentalnie po naciśnięciu sprzęgła. Zasada wyłączania i włączania silnika zostały tak opracowane, żeby nie tylko ograniczyć zużycie paliwa i emisję spalin, ale także zapewnić wysoki komfort kierowcy. Jednostka napędowa gaśnie automatycznie po zatrzymaniu, włączeniu biegu jałowego i zdjęciu nogi z pedału sprzęgła. W egzemplarzach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów wyłączenie silnika następuje po zatrzymaniu. Do ponownego uruchomienia jednostki napędowej wystarczy naciśnięcie sprzęgła (zdjęcie nogi z hamulca w automacie). Operacja przebiega natychmiast i nie powoduje opóźnienia podczas ruszania spod świateł.

system start-stop w kontekście blue motion

Mówi się że wyłączanie silnika nawet na krótką chwilę potrafi w ciągu doby przynieść znaczne oszczędności na spalaniu. Ile w tym prawdy wiedzą tylko faktyczni ich posiadacze…

Odzyskiwanie energii przy hamowaniu

Na wspólną technologię Blue Motion składa się także system odzyskiwania energii przy hamowaniu, tzw. rekuperacja. W momencie zdjęcia nogi z gazu lub hamowania napięcie alternatora przekazywane jest do doładowania akumulatora, co wpływa na odciążenie silnika i ograniczenie spalania. Efektywny system rekuperacji wymaga zastosowania alternatora o większej mocy oraz akumulatora odpornego na częste cykle ładowania i rozładowywania. Wdrożenie systemu odzyskiwania energii przy hamowaniu pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 1-1,5 procent.

BlueMotion system odzyskiwania energii podczas hamowania

KERS (Kinetic Energy Recovery Systems) to jeden ze sposobów odzyskiwania energii podczas hamowania. Źródło: http://phys106spring10.pbworks.com

Aerodynamika

Rozwiązania składające się na Technologię Blue Motion to także polepszenie własności aerodynamicznych samochodów. Zastosowano efektywniejsze wloty powietrza, a nakładki na progi i zderzaki oraz dolne osłony silnika zaprojektowano w taki sposób, żeby nie stwarzały dodatkowych oporów. Volkswageny ze znaczkiem Blue Motion wyposażono ponadto w opony o zmniejszonych oporach toczenia, co także przyczynia się do ograniczenia spalania.blue motion - aerodynamika samochodu

W dieslach zastosowano nowoczesny układ common rail. W silnikach benzynowych sterowniki układu wtryskowego zapewniają najefektywniejsze wykorzystanie mieszanki paliwowej. Przełożenia skrzyni biegów zostały tak zestrojone, aby wydłużyć zakres pracy na każdym biegu. Dzięki temu przekładnie są bardziej elastyczne, działając w pełnym zakresie obrotów. Technologia Blue Motion to także idealne dostrojenie jednostki napędowej i układu przeniesienia napędu. Dzięki harmonijnej współpracy silnika i skrzyni biegów uzyskuje się maksymalny moment obrotowy.

Układ wydechowy -katalizator SCR

Innowacje mające wpływ na ochronę środowiska, nie mogły ominąć układu wydechowego. W technologii Blue Motion zastosowano skomplikowany katalizator SCR redukujący ilość produkowanego przez diesle tlenku azotu. Współpracuje on z katalizatorem oksydacyjnym oraz filtrem cząstek stałych. Nowoczesne katalizatory pozwoliły znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla i innych substancji do atmosfery.

Technologia Blue Motion, na która składa się szereg innowacyjnych rozwiązań, pozwoliła maksymalnie wykorzystać możliwości tkwiące w nowoczesnych jednostkach napędowych i ograniczyć spalanie. Samochody z koncernu Volkswagena oznaczone logo Blue Motion Technology zużywają minimalne ilości paliwa przy zachowaniu wysokiej dynamiki. Efektywność i oszczędność pojazdów VW była wielokrotnie doceniana przez międzynarodowe jury przyznające nagrody w dziedzinie ekologii.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowościami na temat komisów i warsztatów samochodowych oraz samochodach używanych na sprzedaż w Twojej okolicy.

Wybierając opcję Zapisz i akceptuj wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności.