kontrola trakcji esp

Kontrola trakcji – co warto wiedzieć?

Czym jest kontrola trakcji?

Jeśli kiedykolwiek jechałeś autem i podczas gwałtownego przyspieszania wpadłeś w poślizg, prawdopodobnie oznacza to, że Twój samochód nie był wyposażony w kontrolą trakcji(TCS). Tak jak ABS zapobiega poślizgom podczas hamowania, kontrola trakcji zapobiega poślizgom podczas przyspieszania. Te dwa systemy to zasadniczo dwie strony tego samego medalu i nawet posiadają wiele wspólnych elementów.

Większość nowych pojazdów wyposażona jest w systemy kontroli trakcji, jednak ta technologia jest stosunkowo młoda. Przed wynalezieniem elektronicznej kontroli trakcji, było jeszcze kilka innych technologii zapobiegających poślizgom.

kontrola trakcji esp

Jakie są korzyści z posiadania kontroli trakcji?

Aby zachować kontrolę pojazdu, ważnym jest aby wszystkie koła utrzymywały trakcję. Jeśli stracą przyczepność podczas przyspieszania, samochód może wpaść w poślizg, z którego czasami bardzo ciężko jest wyjść. W takiej sytuacji, musisz czekać aż samochód wróci na właściwy tor oraz naturalnie zdjąć nogę z gazu. Te metody mogą zadziałać, jednak TCS posiada znacznie większą kontrolę nad działaniem silnika i hamulców.

Posiadanie kontroli trakcji nie jest pretekstem do nierozważniej jazdy, ale może zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Jeśli jeździsz często w trudnych warunkach, na mokrej lub zamarzniętej nawierzchni, kontrola trakcji może się okazać naprawdę użyteczna. Gwałtowne przyspieszanie jest czasami konieczne, na przykład podczas włączania się do ruchu na autostradzie, wjazdu na skrzyżowanie, czy w innych sytuacjach gdzie nagły poślizg może doprowadzić do wypadku.

Kiedy kontrola trakcji zawodzi?

Systemy kontroli trakcji są rewelacyjne, gdy jeździmy po mokrej lub zamarzniętej nawierzchni, jednak posiadaj też ograniczenia. Jeśli Twój pojazd utknął na pokrytej lodem drodze, lub zagrzebał się w grubej warstwie śniegu, ten system okaże się wtedy bezużyteczny. Wysyła on odpowiednią ilośc energii do każdego koła, jednak to nie pomoże, gdy każdemu z kół brakuje przyczepności. W tych okolicznościach musisz dostarczyć coś, co zwiększy ich przyczepność, wtedy wraz z kontrolą trakcji wyjdziesz z każdej opresji.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowościami na temat komisów i warsztatów samochodowych oraz samochodach używanych na sprzedaż w Twojej okolicy.

Wybierając opcję Zapisz i akceptuj wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności.