manewr wyprzedzania

Manewr wyprzedzania – jak wykonać go bezpiecznie

Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Każdy kierowca wyprzedza, ale nie każdy robi to bezpiecznie. Czasami jesteśmy zmuszeni wyprzedzać, np. gdy pojazd przed nami zjeżdża z toru jazdy lub gdy przed nami jedzie jakiś pojazd rolniczy, jednak w zdecydowanej większości przypadków wymijamy z własnej decyzji. I tu pojawia się właściwe pierwsza i zarazem najważniejsza zasada: liczy się bezpieczeństwo. Może brzmieć to dziwnie bo przecież jest to oczywiste, ale tak się nam tylko wydaje. Często kierowcom bardziej zależy na szybkości, na czasie lub po prostu na „czystym horyzoncie”. Musimy sobie uświadomić, że od jednego ruchu może zależeć całe nasze życie i powziąć w głowie decyzję, że jeżdżę bezpiecznie. Wtedy podświadomie będziemy unikali niebezpiecznych sytuacji i będziemy wiedzieli jakich zasad się trzymać.

Warunki dyktują zasady

Nieważne jak sprawny i dobry mamy samochód jeśli na drodze warunki są niesprzyjające. „Szklanka”, śnieg, deszcz, wąska lub kręta droga to jakby znaki ostrzegawcze, które mówią: bądź szczególnie ostrożny! Przy każdym z trudnych warunków w naszej głowie powinna się zapalić czerwona lampka. Czemu? Nie chodzi o brak naszych umiejętności, czy o uprzykrzanie życia kierowców przepisami tylko o fakt, że w trudnych warunkach nie mamy kontroli. Po prostu nie wiesz jak może się zachować Twoje auto, czy auto innego kierowcy. Na śniegu i lodzie należy ostrożnie przyspieszać i zachować duży „zapas”, żeby wrócić na swoje miejsce, wyprzedzanie na drugiego, czy trzeciego absolutnie niedopuszczalne.

Podczas deszczu i śniegu nie tylko nawierzchnia może płatać figle, ale możemy mieć także ograniczoną widoczność, podobnie jak podczas mgły. Upewnij się, że za chwilę nie ma górki albo zakrętu lub czy nie oślepiasz kierowcy z naprzeciwka długimi światłami. W przypadku krętych i wąskich dróg wyprzedzanie jest dozwolone tylko na prostych odcinkach, należy też ostrożnie wchodzić w zakręty. Podczas długiej jazdy po takich drogach niektórzy kierowcy mogą być sfrustrowani i zahaczać o zakręty, musisz być na to gotowy. Pamiętaj: nigdy nie staraj się wyprzedzać przeciwko naturze, to znaczy nie próbuj naginać praw fizyki wierząc, że może będzie dobrze, bo nikogo nie ma na drodze. Wbrew pozorom sama pogoda może się okazać zabójcza, mimo, że nikt z naprzeciwka nie jechał.

Znaj swój samochód

Jeśli jedziesz samochodem kumpla, teścia, czy brata najpierw poznaj go dokładnie. Sprawdź jak szybko przyspiesza, czy hamulce są wystarczająco sprawne, czy szyba nie paruje za szybko. Po prostu oswój się z nim. Nie ma co szarżować samochodem, który stanowi dla Ciebie zagadkę, to się może po prostu źle skończyć. Podobnie jest ze swoim samochodem. Jeśli jedziesz nim setny raz jesteś w stanie bardzo dokładnie przewidzieć jak szybko wyprzedzisz i ile będziesz miał czasu na powrót na swój pas. Dotyczy to szczególnie trudniejszych manewrów i wyprzedzania na drugiego. Wiele problemów mogą sprawiać hamulce lub koła. Opony letnie podczas grudniowej wyprawy za miasto nakazują podwojoną ostrożność. Najważniejsze jest jednak przyspieszenie. Okazuje się, że im szybszy samochód tym bezpieczniejszy, ponieważ mamy więcej czasu na manewr, oczywiście jeśli zachowujemy odpowiednie prędkości na drodze.

Pewność siebie jest ważna

Należy też wziąć pod uwagę czynnik ludzki, nasz czynnik. Jeśli nie jesteśmy pewni manewru i naszych zdolności jako kierowcy to trudniej będziemy sobie radzić w kryzysowych i nagłych sytuacjach. Natomiast gdy jesteśmy pozytywnie nastawieni do naszych zdolności to nasze procesy myślowe, takie jak prowadzenie samochodu stają się coraz bardziej zautomatyzowane. Dzięki temu w sytuacji zwiększonej adrenaliny możemy zachować zimną krew. Co więcej gdy jesteśmy niepewni naszego manewru możemy źle oszacować dane, takie jak: odległość, prędkość czy szerokość pasa. Jak wiemy, może to być tragiczne w skutkach.

Należy pamiętać, że manewr wyprzedzania prowadzony z zachowaniem powyższych zasad i stosowany tylko w odpowiednich warunkach nie ma prawa się nie udać. Możemy być pewni swojej jazdy i ustrzec się przed wypadkiem na drodze, jeśli zgodzimy się uniknąć tych kilku ryzykownych sytuacji. Raz drugi, czy trzeci niebezpieczny manewr może nam się udać, ale jest to jak gra w ruletkę – kiedyś może nam się nie powieść. Wystarczy jedna nieprzewidziana sytuacja i będziemy żałować tej decyzji przez całe nasze życie. Wyprzedzajmy bezpiecznie!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowościami na temat komisów i warsztatów samochodowych oraz samochodach używanych na sprzedaż w Twojej okolicy.

Wybierając opcję Zapisz i akceptuj wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności.