System automatycznego hamowania

System automatycznego hamowania

Czym jest system automatycznego hamowania (AEB)?

System automatycznego hamowania, dzięki czujnikom oraz kontrolerom hamowania zapobiegają kolizjom przy wysokiej prędkości. Niektóre automatyczne układy hamulcowe często mogą zapobiec wypadkowi, jednak większość z nich jest zaprojektowana tak, aby zmniejszyć prędkość pojazdu, zanim on w coś trafi. Ponieważ znaczna ilość wypadków przy wysokich prędkościach okazuje się być śmiertelna w skutkach, systemy automatycznego hamowania mogą często ocalić życie i zmniejszyć szkody materialne spowodowane przez wypadek. Niektóre z tych technologii pomagają kierowcy w skutecznym hamowaniu, inne są nawet zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji o hamowaniu na co prowadzący pojazd nie ma wpływu.

Jak to działa?

Każdy producent samochodów ma swoją własną technologię, jednak wszystkie polegają na tego samego typu sensorach.  Niektóre z tych systemów używają laserów, inne radarów a jeszcze inne nawet danych z nagrań wideo. Czujniki te używane sa do określenia czy na drodze samochodu znajdują się jakieś przeszkody. Jeśli wykryją jakiś obiekt, system określa, w zależności od szybkości, jakie działania należy podjąć. W wypadku gdy stwierdzi że kolizja jest bardzo prawdopodobna, system sam, automatycznie aktywuje hamulce.

Czy naprawdę tego potrzebuję?

Wszystko to odbywa się bez udziału kierowcy, więc w zasadzie nie ma różnicy w samym prowadzeniu pojazdu. Jeśli zachowujesz czujność cały czas, jesteś rozważnym kierowcą i nie szalejesz na drodze, prawdopodobnie nawet nie zauważysz, że posiadasz tak technologię.

Mimo wszystko, automatyczne hamowanie może uratować życie, szczególnie jeśli często zdarza Ci się stracić koncentrację za kółkiem. Automatyczne układy hamulcowe działają przede wszystkim jako zabezpieczenie przed nierozważną jazdą, może być również bardzo pomocne, gdy zaśniesz za kierownicą. Wielu kierowców prawdopodobnie nigdy nie będzie musiało korzystać z tego typu rozwiązań technicznych, niemniej jest to dodatkowy spadochron bezpieczeństwa, a tego nigdy za wiele.

Przykładowy system zastosowany przez firmę Hyundai:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowościami na temat komisów i warsztatów samochodowych oraz samochodach używanych na sprzedaż w Twojej okolicy.

Wybierając opcję Zapisz i akceptuj wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności.

Nasza ocena
Data oceny
Nazwa
System automatycznego hamowania
Ocena
51star1star1star1star1star