Wypadek na drodze - co zrobić?

Wypadek na drodze – co zrobić?

Miałeś wypadek? Nie wiesz co teraz zrobić?

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie wypadku, jednak jeżeli już się wydarzy, warto wiedzieć jak postępować. Oczywiście ciężko jest myśleć racjonalnie, dlatego dobrze jest mieć wiedzę na temat postępowania w takiej sytuacji. Poniższa lista przedstawia działania krok po kroku. Dobrze jest się z nią dokładnie zapoznać a nawet wydrukować i trzymać w samochodzie.

Określ szkody i obrażenia

Łatwo się mówi, ale… zachowaj spokój, jeśli spanikujesz, twój strach może udzielić się innym. Musi znaleźć się osoba, która potrafi zapanować nad emocjami i poprawnie ocenić szkody i obrażenia oraz ustalić czy jest ktoś kto potrzebuje niezwłocznej pomocy medycznej.

Upewnij się, że policja spisała raport z wypadku

Nawet przy niewielkich stłuczkach ważne jest, aby stworzony został raport z wypadku. Nie opuszczaj miejsca wypadku dopóki policja go nie wypełni.

Rozmawiaj o wypadku tylko z policją

Gdy wszyscy są w szoku ciężko uniknąć rozmowy o tym co się wydarzyło, jednak może to sprawić że nie będziesz myślał klarownie i precyzyjnie. Najlepiej nie wdawać się w dyskusje i nie przyznawać się do winy. O wypadku powinieneś rozmawiać tylko z policją i ze swoim ubezpieczycielem.

Ustal fakty

To część o której większość pamięta, ale zapomina o niej tuż po wypadku. Trzeba zgromadzić wszystkie imiona, adresy i numery telefonów osób związanych z wypadkiem. Opis samochodu i numer rejestracyjny również mogą być pomocne, jednak upewnij się że otrzymasz również informacje o ubezpieczycielu i numer identyfikacyjny pojazdu. Nie można zakładać, że wystarczy sam numer rejestracyjny, ponieważ większość agencji ubezpieczeniowych posada tylko numer identyfikacyjny i model samochodu.

Zadzwoń do ubezpieczyciela

Koniecznie zgłoś fakt wypadku do swojego ubezpieczyciela, jeśli to możliwe nawet podczas procedur prowadzonych przez policje. Może to zaoszczędzić Ci czasu gdy Twoje roszczenie będzie egzekwowane. W zależności od rodzaju wykupionego ubezpieczenia przysługują ci pewne przywileje w postaci pomocy drogowej, darmowej naprawy uszkodzeń lub nawet noclegu gdy sytuacja nastąpiła daleko od domu – na przykład na wakacjach. Warto zadzwonić na infolinię i zapytać konsultanta o przysługujące ci warunki umowy.

Pomoc drogowa

W przypadku, kiedy ubezpieczyciel nie chce wywiązać się z umowy lub po prostu wykupiony pakiet nie obejmuje darmowej pomocy, musisz skorzystać z usług bezpośrednich firm zajmujących się holowaniem samochodów i pomocą drogową. Najlepiej wyszukaj w internecie (np. poprzez telefon lub laptop) lokalne firmy świadczące takie usługi lub poprosić znajomych telefonicznie by wyszukali je za nas. Przeważnie już po pierwszym telefonie uzyskasz odpowiednią pomoc stwierdzeniem „już do pana jadę!”. Zachowaj spokój, cennik fachowców do tanich nie należy, ale to nic w porównaniu z kosztami naprawy. Zawsze możesz zadzwonić do 2-3 firm i zapytać o ceny, pamiętaj jednak by podać orientacyjne miejsce w które chcesz by samochód odholowano. Często stawka wyliczana jest na podstawie ilości kilometrów.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowościami na temat komisów i warsztatów samochodowych oraz samochodach używanych na sprzedaż w Twojej okolicy.

Wybierając opcję Zapisz i akceptuj wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności.

Nasza ocena
Data oceny
Nazwa
Wypadek na drodze - co zrobić?
Ocena
51star1star1star1star1star