Bose active suspension Lexus LS400

Zalety aktywnego zawieszenia

Zalety aktywnego zawieszenia

Aktywne zawieszenie jest rodzajem zawieszenia, które jest w stanie dynamicznie zmieniać różne jego charakterystyki w celu osiągnięcia lepszej kontroli pojazdu i jakości jazdy. W przeciwieństwie do tradycyjnego zawieszenia, które sprawiają, że nadwozie porusza się pasywnie w stosunku do kół w oparciu o topografię powierzchni drogi, aktywne zawieszenia charakteryzują się stałą kontrolą na ruchem nadwozia względem kół.

Można to osiągnąć poprzez hydraulikę lub elektromagnetyczne silniki, oba te systemy kontrolowane są komputerowo. Mimo, że te systemy są już w obiegu od początku lat 1980, nowoczesne aktywne zawieszenia są znacznie bardziej zaawansowane ze względu na sterowanie komputerowe i niepodważalną przewagę systemów elektromagnetycznych w porównaniu do systemów hydraulicznych.

Bose active suspension Lexus LS400

Aktywne zawieszenie wykorzystane w Lexusie LS400

Jakie są zalety aktywnego systemu zawieszenia?

schemat aktywnego zawieszenia

schemat instalacji układu aktywnego zawieszenia

Aktywny system zawieszenia, w porównaniu do pasywnego, dostarcza zarówno większe bezpieczeństwo jak i komfort jazdy. Chociaż tradycyjne, pasywne systemy mogą również zapewnić relatywnie dobrą wygodę i kontrolę jazdy, jednak jest wiele czynników które mogą na to wpłynąć, biorąc pod uwagę to jak samochód będzie się prowadził. Aktywne zawieszenie dostarcza nieporównywalnie większą kontrolę nad ustawianiem się nadwozia w stosunku do kół.

Pomoże to zwiększyć płynność jazdy, poprzez minimalizację niekorzystnych skutków przemieszczania się po wyboistych drogach, jak również zapewnia lepsze prowadzenie poprzez obniżenie środka ciężkości pojazdu przy większych szybkościach. Utrzymuje ono opony prostopadle do drogi przy wchodzeniu w zakręty, eliminując wszelkie niepożądane zmiany podczas wszelakich manewrów takich jak hamowanie czy przyspieszanie.

W połączeniu z innymi technologiami zwiększającymi bezpieczeństwo, takimi jak system kontroli trakcji czy ESP, aktywne zawieszenie ma szansę znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo poślizgów, dachowań czy wypadnięć z drogi. Krótko mówiąc, w wielu sytuacjach może uchronić nas przed poważnym wypadkiem.

 

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowościami na temat komisów i warsztatów samochodowych oraz samochodach używanych na sprzedaż w Twojej okolicy.

Wybierając opcję Zapisz i akceptuj wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności.